Mediko Sosyal Merkezi

Hizmetlerimiz


Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı çalışan Çukurova Üniversitesi Medikososyal Merkezi 1982 yılında, şimdiki binasının yerindeki barakalarda kurulmuştur. 1986 yılında Balcalı Hastanesi’nin bir bölümüne taşınmış 1997 yılına kadar burada hizmet vermiş, 1997 yılında şimdiki binasına taşınmıştır. Yaklaşık 40 yıldır hizmet veren kurum, ülkemizdeki sağlık sistemi değişikliklerinden etkilenmiş, çalışan sağlık profesyonellerinin ve verilen hizmetlerin çeşitliliğinde değişiklikler yaşanmıştır. Sağlık sistemindeki değişikliklere uyum sağlayacak şekilde yapılandırılan kurumun birincil amacı üniversitemiz öğrencilerinin ve çalışanlarının  gereksinim duyabilecekleri birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunulmasıdır. Bu doğrultuda merkezimizde aşağıdaki hizmetler verilmektedir.

 

1.BİRİNCİ BASAMAK POLİKLİNİK HİZMETLERİ


1.Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezi Hizmetleri: Kayıtlı
olan kişilere sürekli ve kapsamlı birinci basamak tanı ve tedavi hizmeti vermektedir.  Tetkik için kan ve idrar numuneleri kurumda alınmakta, Balcalı Hastanesine gönderilmektedir. Hizmet almak isteyen kişilerin Sarıçam 047 veya 051 No’lu Aile Hekimliği Birimlerine kayıtlı olmaları, bunun için “Aile Hekimi Değişikliği” yapmaları gerekmektedir. “Aile Hekimi Değişikliği” direkt aile hekimliği biriminden, e-Devlet veya e-Nabız üzerinden yapılabilmektedir.


2.Yetkilendirilmiş Aile Hekimliği Poliklinik Hizmetleri: 
Yetkilendirilmiş Aile Hekimlerimiz kişi kaydı almamakta, aile hekimi kaydı Adana (merkez) dışında olan kişilere “misafir hasta” olarak birinci basamak tanı ve tedavi hizmeti vermektedir.  Başvuru sırasında sıra numarası alınarak hizmet alınabilmektedir.

 

2.AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ: Birinci basamak diş sağlığı hizmetleri verilmekte gerektiğinde hastalar ilgili yerlere yönlendirilmektedir. Randevu ile hizmet verilmektedir. Randevular bizzat başvurarak veya telefonla alınabilmektedir.

 

3.BESLENME VE DİYET HİZMETLERİ: Başvuranlara beslenme eğitimi ve danışmanlığı verilmekte, beslenme programı düzenlenmekte, ileri tetkik ve tedavisi gereken kişiler ilgili yerlere yönlendirilmektedir. Randevu ile hizmet verilmektedir. Randevular bizzat başvurarak veya telefonla alınabilmektedir.

 

4.PSİKOSOSYAL DESTEK HİZMETLERİ: Psikolojik ve sosyal sorunların yanı sıra, kendini tanıma ve geliştirme, insanlarla daha iyi iletişim kurabilme, üniversiteye uyum ve eğitim ile ilgili sorunların çözümü için de yardım alınabilmektedir.  Randevu ile hizmet verilmektedir. Randevular bizzat başvurarak veya telefonla alınabilmektedir. Ayrıca ana sayfada bulunan bağlantıyla online randevu da alınabilmektedir.

 

5.HEMŞİRELİK HİZMETLERİ: Reçete ile belgelenmiş enjeksiyon (iğne), pansuman, ateş, nabız, tansiyon takipleri, danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Ayrıca bulaşıcı hastalıklar için risk grubunu oluşturan fakülte ve yüksekokulların; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine tetkik sonuçlarına göre [Hepatit B, Hepatit A, KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak), Suçiçeği] aşıları ve Difteri /Tetanos, Mevsimsel İnfluenza, COVID aşıları uygulanmaktadır.

 

6.SAĞLIK EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ: Aşılar, sigara, alkol, madde bağımlılığı, cinsel sağlık, hijyen, beslenme, egzersiz, stres yönetimi, zaman yönetimi, kişilerarası ilişkiler vb. konularda sağlık eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır.Ø Hizmetler ücretsiz olup reçete bedelleri kişilerin sosyal güvenlik kurumları, sosyal güvencesi olmayan kişilerin ise kendilerince karşılanmaktadır. 

Ø Hizmetler için direkt başvurulabilir. Diş Sağlığı Hizmetleri, Beslenme ve Diyet Hizmetleri ile Psikososyal Destek Hizmetleri için durumunuzun aciliyetine ve hasta yoğunluğuna göre randevu planlanabilmektedir.  

Merkez hafta içi mesai saatlerinde açık olup, hizmetlerden faydalanmak isteyenlerin üniversite kimlik kartlarıyla başvurmaları gerekmektedir. 

Merkez 12.00-13.00 saatleri arası kapalıdır.