Mediko Sosyal Merkezi

Hizmetlerimiz


Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı çalışan Çukurova Üniversitesi Medikososyal Merkezi 1982 yılında, şimdiki binasının yerindeki barakalarda kurulmuştur. 1986 yılında Balcalı Hastanesi’nin bir bölümüne taşınmış 1997 yılına kadar burada hizmet vermiş, 1997 yılında şimdiki binasına taşınmıştır. Yaklaşık 35 yıldır hizmet veren kurum, ülkemizde son yıllarda yaşanan sağlık sistemindeki değişikliklerden etkilenmiş, çalışan sağlık profesyonellerinin ve verilen hizmetlerin çeşitliliğinde değişiklikler yaşanmıştır. Sağlık sistemindeki değişikliklere uyum sağlayacak şekilde yapılandırılan kurumun amacı üniversitemiz öğrencilerinin, çalışanlarının, çalışanlarının bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin ve emeklilerinin nitelikli birinci basamak sağlık hizmetleri almasının sağlanmasıdır. Bu doğrultuda merkezimizde aşağıdaki hizmetler verilmektedir.

*Birinci Basamak Poliklinik Hizmetleri
1.Çukurova Üniversitesi Eğitim ASM Birimi Poliklinik Hizmetleri:  
Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğine göre “Madde 8.3. İkamet ettiği ilden başka bir ile ikamet amacıyla yeni gelen kişiler istedikleri bir aile hekimine kayıt yaptırırlar.” Bu doğrultuda birim kişi kaydı almakta, kayıtlı olan öğrencilere sürekli ve kapsamlı birinci basamak tanı ve tedavi hizmeti vermektedir.   Hizmet almak isteyen kişilerin ilgili polikliniğe bizzat başvurarak “Aile Hekimi Değişikliği”  formunu doldurmaları gerekmektedir. Hizmet ücretsiz olup reçete bedelleri kişilerin sosyal güvenlik kurumları, sosyal güvencesi olmayan kişilerin ise kendilerince karşılanmaktadır.
2.Yetkilendirilmiş Aile Hekimliği Poliklinik Hizmetleri: 
Yetkilendirilmiş Aile Hekimlerimiz kişi kaydı almamakta, aile hekimi kaydı Adana (merkez) dışında olan öğrencilere misafir statüsünde  birinci basamak tanı ve tedavi hizmeti vermektedir.  Hizmet almak isteyenler başvuru anında sıra numarası alarak hizmet alırlar. Hizmet ücretsiz olup reçete bedelleri kişilerin sosyal güvenlik kurumları, sosyal güvencesi olmayan kişilerin ise kendilerince karşılanmaktadır. 
3.ÇÜ. Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Poliklinik Hizmetleri:
Balcalı Hastanesine (3.basamak) bağlı bir poliklinik olarak birinci basamak tanı ve tedavi hizmeti vermektedir. Tetkikler için kan ve idrar numuneleri kurumda alınmakta,  Balcalı Hastanesine gönderilmektedir. Sonuçlar poliklinik hekiminden alınmaktadır. Yine gerekli durumlarda Balcalı Hastanesi polikliniklerinden konsültasyon istenmektedir. Ücretlendirmesi 3. Basamak kurum olarak yapılmakta, eczaneden reçete alınırken muayene katkı ücreti eklenmektedir. 

*Beslenme ve Diyet Hizmetleri 
*Psikososyal Destek Hizmetleri
*Hemşirelik Hizmetleri
1.Tedavi Hizmetleri
 2.Aşı Hizmetleri
*Sağlık Eğitimleri

*Psikokososyal Destek ve Diyet birimleri randevu ile  çalışmaktadır. Randevu almak isteyenler bizzat başvurarak veya telefonla randevu alabilirler. Psikososyal Destek biriminden hizmet almak isteyenler anasayfada bulunan bağlantıyla online randevu da alabilirler.  
*Merkezimiz hafta içi mesai saatlerinde açık olup, hizmetlerden faydalanmak isteyenlerin üniversite kimlik kartlarıyla kayıt birimine başvurmaları gerekmektedir. Hizmetler ücretsizdir.